Jak wygląda praca dla opiekunek w Niemczech?

Niezależnie od wieku i celu, na jaki panie zbierają pieniądze, podejmują one coraz częściej pracę w opiece w Niemczech. Największą zaletą tej pracy jest atrakcyjne wynagrodzenie, jednak to nie jedyny plus. Być może sama chciałabyś dołączyć do grona opiekunek, ale masz wiele pytań i wątpliwości. Na czym właściwie polega praca opiekunki osób starszych? Wyjechać samotnie czy z agencją? Jakie umiejętności są wymagane? Na te i podobne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Zakres obowiązków w opiece w Niemczech

Ponieważ wyjeżdżamy do osoby starszej i ograniczonej chorobami, oczekiwane od opiekunki jest wsparcie na niemal każdym kroku. Dokładny zakres obowiązków zależy też oczywiście od chorób, jakie dręczą seniora i od stopnia mobilności. Większość osób starszych porusza się na wózku lub za pomocą rolatorka, więc trzeba im pomóc podczas wstawania i siadania. W cięższych przypadkach trzeba przenosić seniora z wózka na łóżko lub na fotel. W ofercie pracy w opiece w Niemczech zawsze jest umieszczana informacja, czy transfer jest konieczny.

Poza tym opiekunka pomaga w dbaniu o higienę osobistą, gotuje, robi zakupy i dba o porządek w mieszkaniu. Jednym słowem: pomaga seniorowi w mniejszym lub większym stopniu w codziennych czynnościach.

Umiejętności i warunki w pracy dla opiekunek w Niemczech

Od opiekunek nie wymaga się wiele, jak na tak lukratywne wynagrodzenie. Najważniejsze, by panie cechowały cierpliwość, wyrozumiałość i by umiały czerpać satysfakcję z pomocy słabszym. Musi to być osoba otwarta, lubiąca ludzi – seniorów często odwiedza najbliższa rodzina, więc dobrze jest zrobić pozytywne wrażenie również na nich.

Oprócz kompetencji miękkich oczekuje się też znajomości języka niemieckiego, co jest zrozumiałe ze względu na miejsce zlecenia. Wiele pań obawia się nauki i unika jej jak ognia, zupełnie niepotrzebnie. Znajomość języka w pracy w opiece w Niemczech jest niezbędna i ma wiele zalet. Po pierwsze, nauka języka obcego zapobiega rozwojowi demencji i Alzheimera. Po drugie, opiekunka znająca język jest pewniejsza siebie i niezależna. Nie musi ciągle prosić o pomoc innych w celu przetłumaczenia słówka lub zrozumienia innej osoby. W razie nagłego wypadku, gdy na przykład senior zasłabnie, sama jest w stanie wezwać pomoc i wytłumaczyć rodzinie podopiecznego, co się stało. A po trzecie: im lepsza znajomość języka, na tym lepsze wynagrodzenie można liczyć.

Agencja Veritas oferuje za poziom komunikatywny ok. 1600 euro netto na miesiąc, podczas gdy za poziom bardzo dobry lub biegły można otrzymać nawet 2000 euro netto za 4-tygodniowe przebywanie na zleceniu. Większość ofert obejmuje 2-miesięczny pobyt u rodziny, więc można zarobić do 4000 euro netto. Często w ofercie Veritasu są też bonusy i premie.

Na pytanie, czy lepiej pojechać na zlecenie samotnie czy z agencją, każda pani musi odpowiedzieć sobie sama. Wyjeżdżając samotnie, trzeba liczyć wyłącznie na samą siebie. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w razie kłopotów nikt za nami nie stoi – wszystkie sprawy i problemy trzeba rozwiązać samemu. Opiekunka musi znać perfekcyjnie język, by zrozumieć niemiecką umowę oraz tamtejsze prawo i rynek pracy, by nie zostać oszukaną. Musi sama załatwić sobie formalności, wyrobić kartę EKUZ, druk A1 i ubezpieczyć się zdrowotnie. Samodzielnie opłaca transport i dopilnowuje odpowiednich warunków pracy.

Jednak nawet najbardziej doświadczone opiekunki mogą paść ofiarą oszustw czy nadinterpretacji zapisów w umowie. Dlatego dla bezpieczeństwa i komfortu pań praca dla opiekunek w Niemczech zalecana jest przy współpracy z agencją. Veritas daje do podpisania tylko polskie umowy, które z łatwością można zrozumieć. Każda pani jest objęta opieką koordynatora, z którym można się skontaktować w razie potrzeby. Transport jest bezpłatny – nasz kierowca odbiera opiekunki spod samych drzwi.

Chcesz spróbować sił w pracy w opiece w Niemczech? Zgłoś się do Veritasu: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 4 =