Własny zbiornik na gaz do ogrzewania – podsumowanie kosztów

Ogrzewanie domu płynnym gazem niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim komfort i wygodę użytkowania. Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, na dłuższą metę takie rozwiązanie okazuje się też opłacalne pod względem kosztów eksploatacji. Jeśli chodzi o zbiornik na gaz do ogrzewania domu, cena składa się z kilku elementów, które trzeba przekalkulować.

Inwestycja, która się opłaca

Przy wynajmie zbiornika na gaz płatność przebiega zwykle w systemie ratalnym, co jest często bardzo korzystne, kiedy musisz jednocześnie inwestować w inne aspekty związane z budową domu i nie możesz wszystkich środków przeznaczyć na system grzewczy. Ostateczna suma kosztów związanych z wynajmem zbiornika może okazać się jednak równa, a nawet wyższa niż zakup na własność. Pomimo wysokich kosztów przy zakupie własnego zbiornika na gaz do ogrzewania domu, cena ta wyda ci się jednak korzystna w świetle późniejszych niskich kosztów eksploatacji.

Jakie koszty trzeba brać pod uwagę?

Instalacja zbiornika na gaz do ogrzewania to wypadkowa kilku kosztów jednostkowych, które należy uwzględnić w swoich kalkulacjach. Oto najważniejsze z nich!

Zbiornik

Głównym kosztem jest oczywiście sam zbiornik. Całkiem nowy, w pełni wyposażony model może kosztować nawet 7 tysięcy złotych. Wszystko zależy także od rodzaju pojemnika i sposobu montażu (czy jest to zbiornik podziemny czy naziemny). Można przy ty zaoszczędzić na zakupie używanego zbiornika na gaz, jednak przy transakcji warto zadbać o bezpieczne źródło sprzedaży.

Transport zbiornika

W przypadku zbiornika na gaz do ogrzewania domu, cena inwestycji uwzględnia też koszty transportu w specjalnych warunkach. Takie pojemniki najczęściej przewozi się samochodem z hydraulicznym dźwigiem (HDS). To usługa, która może opiewać na kilkaset złotych – finalnie zależy od odległości oraz ewentualnych utrudnień w dostarczeniu zamówienia na miejsce.

Przyłączenie zbiornika

Przyłączenie realizuje się na podstawie projektu instalacji, do wykonania którego niezbędne są mapa, rzuty pomieszczeń w domu czy opinia kominiarza. Uzyskanie takiej dokumentacji zwykle trwa dosyć długo i każdy z tych elementów ma swoją cenę. Przykładowo samo zaprojektowanie przyłącza to koszt 300–1200 zł (w zależności od typu instalacji), a mapa to średnio 800–1000 zł.

Budowa instalacji

Kluczowym miernikiem kosztów instalacji pojemnika na gaz jest stopień zaawansowania prac. Czasem konieczność wzmocnienia żelbetonowej płyty czy wykonania dodatkowych pomiarów może podnosić końcowy rachunek. Sporo kosztują także materiały instalacyjne, takie jak:

  • skrzynka gazowa;
  • reduktory;
  • zawory;
  • kolumny przyłączeniowe;

Aby przyłącze zostało wykonane profesjonalnie i bezpiecznie, nie obędzie się bez nadzoru kierownika budowy. Jego honorarium także trzeba uwzględnić w planie budżetowym. Suma kosztów związanych z pracami instalacyjnymi zbiornika może zatem oscylować nawet wokół kwoty 4000–4500 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + jedenaście =