Zabawki dla przedszkolaków – jak rozwijać kreatywność, zdolności manualne i zdolności ruchowe?

Zabawki mogą nie tylko zajmować czas i dawać frajdę, ale też nieść za sobą konkretną korzyść dla dziecka. Jak wybierać takie produkty, które wspierają jego rozwój. Podrzucamy kilka pomysłów na zabawki, które pozwolą przedszkolakowi rozwijać się na wielu polach.

Zabawki dla przedszkolaków:

 • Zabawki sensoryczne
 • Instrumenty muzyczne
 • Zabawki kreatywne i plastyczne
 • Zabawki ruchowo

Zabawki sensoryczne

Rozwój dziecka można stymulować od najmłodszych lat. W przypadku niemowląt dobrym wyborem będą zabawki sensoryczne, których rola polega na wspomaganiu rozwoju wszystkich zmysłów. Dziecko może je zatem poznawać na różne sposoby – obserwować, słuchać,  dotykać, zgniatać, przytulać do buzi, a nawet gryźć czy lizać, jeśli tylko będzie miało na to ochotę. W tej roli sprawdzą się różne gryzaki, ale też m.in. sensoryczne kostki czy klocki z funkcją dźwiękową.

Jakich efektów używania zabawek sensorycznych możesz oczekiwać? Pogłębiają ciekawość świata, integrują jego zmysły, jak również rozwijają małą motoryką, a w szczególności koordynację na linii ręka-oko.

Instrumenty muzyczne

Czy w Twoim dziecku kryje się geniusz muzyczny na miarę Mozarta, czy przyszła gwiazda sceny rockowej? Nawet jeśli nie wiążesz jego przyszłości z profesjonalną muzyką, warto zadbać o rozwój muzyczny dziecka od najmłodszych lat. Zgodnie z wieloma badaniami ma on wpływ na rozwój inteligencji i pamięci w późniejszym życiu.

Jakie zabawki muzyczne wybierać? Ciekawą opcję stanowi, chociażby drewniane pianino dla dzieci, które może być pierwszym instrumentem dziecka. Jeśli złapie bakcyla, być może z czasem zamienisz je na pełnowymiarowy model dla małego wirtuoza. A może w jego gust trafi minitamburyn, perkusja lub podręczne marakasy zdobione fantazyjnym wzorem? 

Zabawki kreatywne i plastyczne

Dzieci uwielbiają prace kreatywne! Nawet jeśli pozostawienie ich na chwilę z przyborami plastycznymi niesie za sobą ryzyko wyniesienia sztuki poza kartkę papieru, np. na stolik czy ścianę, to jednak zapewnia dziecku chwilę samodzielnej zabawy, a rodzicowi – wytchnienia.

Jakimi zabawkami możesz wspierać kreatywność dziecka? Poza klasycznymi kolorowankami do Twojej dyspozycji są również:

 • wyklejanki z jedno- i wielorazowymi naklejkami, 
 • książeczki zmieniające kolor w wodzie, 
 • farby do malowania palcami,
 • zmywalne tatuaże dla dzieci,
 • stempelki z różnymi motywami,
 • modelinę i ciastolinę,
 • kredki, farbki, pędzelki i kreda.

Zabawki ruchowe

W zdrowym ciele zdrowy duch! Jeśli Twoje dziecko lubi aktywnie spędzać wolny czas, akcesoria do zabawy ruchowej z pewnością przypadną mu do gustu. Przedszkolaka powinny zainteresować m.in. takie artykuły, jak krążek do balansowania, guma do skakania czy lekkie piłki. W ciepłych miesiącach popularnością będą cieszyć się też z pewnością baseny i akcesoria do beztroskiego pluskania się w wodzie, np. dmuchane rękawki czy kółko, a także zabawki do piaskownicy.

Co możesz zaoferować aktywnym maluchom? Małe dzieci z pewnością nie będą chciały rozstawać się z rowerkiem biegowym lub hulajnogą. Świetną rozrywką mogą okazać się także bawełniane tunele lub drewniane miniścianki wspinaczkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × dwa =