Czym są pompy ciepła i jak działają?

Zasada działania pompy ciepła opiera się o wykorzystanie właściwości czynników chłodniczych. Potrafią one wrzeć w bardzo niskich ujemnych temperaturach, a więc mogą efektywnie odbierać ciepło np. z gruntu, wody lub bezpośrednio z powietrza atmosferycznego. Dodatkowo czynnik jest sprężany w sprężarce pompy ciepła. Zwiększa się wówczas jego temperatura i ciśnienie, co można już wykorzystać do oddawania ciepła do wody grzewczej, basenowej czy też użytkowej. Większa część ciepła odbierana przez czynnik grzewczy pochodzi z otoczenia. Tak zwanym dolnym źródłem ciepła może być powietrze, grunt lub woda. Pompa ciepła wymaga zasilania energią elektryczną dla pracy sprężarki zapewniającej działanie obiegu chłodniczego. Jest to, więc urządzenie zaliczane do najbardziej efektywnych energetycznie i wykorzystujących odnawialne źródła energii 

Proterm – kompleksowa oferta pomp ciepła!

Pompy ciepła Bydgoszcz

Pompy ciepła są nowoczesnym rozwiązaniem ogrzewania domów. Zyskują coraz większą popularność wśród klientów, dzięki wysokiej energooszczędności, która przekłada się na niższe koszty związane z ogrzewaniem. Prawidłowy montaż tego rodzaju urządzeń gwarantuje długoletnią bezawaryjną prace. Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą pomp ciepła jest niezwykle komfortowym rozwiązaniem. Warto skorzystać ze specjalistycznych firm, które mają wieloletnie doświadczenie w branży oraz odpowiednie umiejętności instalacji tego rodzaju systemu grzewczego. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest firma Proterm z Bydgoszczy. Świadczy ona kompleksowe usługi montażu i serwisu pomp ciepła na terenie Bydgoszczy i okolic. Tego rodzaju system grzewczy jest przyjazny dla środowiska, dlatego też jest coraz to częstszym wyborem przy budowie nowoczesnych domów lub modernizacji istniejących już budynków.

nowoczesna pompa ciepła

Pompy Bydgoszcz

Montaż pomp ciepła w Bydgoszczy oferuje miedzy innymi firma Proterm. Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które gwarantuje niebywały komfort cieplny. Jest ona w stanie ogrzać poprzez wykorzystanie energii cieplnej każde pomieszczenie w budynku. Jest to bardzo ekologiczny sposób ogrzewania domu, który również wpływa na obniżenie kosztów energii. Coraz częstszym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku nowoczesnych budynków jest zastosowanie pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie pozwala na jeszcze niższe zużycia energii, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie domu. Pompy ciepła umożliwiają również podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.  Pompa ciepła jest jednym z najbardziej efektywnych urządzeń grzewczych, dzięki wykorzystywaniu energii odnawialnej z powietrza, gruntu lub wody. Chwilowa efektywność jest wyrażana współczynnikiem COP. Jeśli wartość COP wynosi np. 5 to oznacza to, że z 1 kW zużywanej energii elektrycznej wytwarzane jest aż 5 kW ciepła.

Pompy ciepła Bydgoszcz ceny

Koszt montażu pompy ciepła w dużej mierze zależy od rodzaju pompy oraz firmy wykonującej instalacje. Montaż na terenie Bydgoszczy pomp ciepła świadczy firma Proterm. Pompy ciepła dostępne są o różnej mocy grzewczej oraz dzielą się na trzy główne kategorie: powietrzne, wodne oraz gruntowe. Te pierwsze, wykorzystujące powietrze, jako źródło ciepła zazwyczaj są tańsze w zakupie, ale mniej wydajne w porównaniu do pomp ciepła czerpiących energię z wody lub geotermii.

Należy jednak pamiętać, że koszt zakupu samego urządzenia to tylko jedna z wielu pozycji, jakie trzeba uwzględnić w całkowitym koszcie inwestycji w system ogrzewania. Warto też wziąć pod uwagę koszty montażu pompy ciepła, materiałów instalacyjnych, ewentualnych prac budowlanych, koszty połączenia z siecią energetyczną oraz koszty serwisu i konserwacji instalacji. Największą wydajnością odznaczają się gruntowe pompy ciepła, których użytkowanie jest najtańsze i daje najlepsze efekty. Wiele jednak osób zniechęca wysoki początkowy koszt tego rodzaju inwestycji oraz konieczność wykonania wykopów i odwiertów na sondy gruntowe (poziome lub pionowe).

Znacznie prostszym i tańszym sposobem ogrzewania domu i wody użytkowej jest użycie powietrza jako dolnego źródła. Ponieważ wtedy cała instalacja ogranicza się jedynie do montażu pompy ciepła przy ścianie zewnętrznej budynku i połączenia jej za pomocą instalacji rurowej z systemem wewnętrznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × jeden =