Telemedycyna w kardiologii – porównanie rozwiązań

Telemedycyna w kardiologii — porównanie rozwiązań, to próba przybliżenia możliwości opieki medycznej z obszaru kardiologii z wykorzystaniem telemedycyny. Od samodzielnego monitoringu, prostych pomiarów w domu przesyłanych telefonicznie metodą dźwiękową, przez monitoring zdalny z wykorzystaniem sieci GSM, czy zaawansowane procedury szpitalne. Gdzie korzystać z tele-kardiologii w Polsce? Sprawdź.

Telemedycyna w kardiologii – porównanie rozwiązań

Telemedycyna w kardiologii - porównanie rozwiązań
Telemedycyna w kardiologii – porównanie rozwiązań

Na rynku dostępne są dziesiątki gabinetów realizujących stacjonarnie badania EKG — krótkie badanie czynnościowe mięśnia serca pozwalające na ocenę jego pracy. Dzięki badaniu elektrokardiografem można wykryć przyczynę lub monitorować leczenie takich chorób, jak:

  • Omdlenia i utraty przytomności pochodzenia sercowego.
  • Zaburzenia rytmu serca.
  • Choroba wieńcowa i stan po zawale serca.
  • Bloki przewodzenia i pauzy w pracy serca wymagające leczenia za pomocą wszczepienia stymulatora serca.
  • Ocena rytmu po wszczepieniu stymulatora serca.
  • Obserwacja niektórych wrodzonych chorób serca.

Cześć z gabinetów proponuje rozwiązania dłuższego, 24 -48 godzinnego monitoringu EKG z wykorzystaniem metody Holtera. Obecne są też na rynku rozwiązania pozwalające na dłuższy czas monitorowania do 28, a nawet 30 dni.

Państwowo czy prywatnie?

W ramach opieki NFZ pacjentowi w wieku 20-35 lat przysługuje jedno badanie EKG spoczynkowe raz na 2-3 lata. Po 35 roku życia zaleca się wykonywania tego typu badań co rok. Po 40 roku życia zaleca się również wykonanie corocznie badania EKG z próbą wysiłkową. Tak wygląda profilaktyka w ramach NFZ. Oczywiście w miarę potrzeby badania EKG wykonywane są doraźnie na zlecenie lekarza prowadzącego bądź kardiologa.

Komercyjnie  za gotówkę, można wykonać tego typu badania od ręki w placówce medycznej. Koszt zaczyna się od kwoty 50 zł za badanie z opisem. Badanie metodą Holtera to już wydatek rzędu 140 zł za dzień. Dłuższy monitoring zaleca się pacjentom w ramach diagnostyki np. niemego migotania przedsionków (AF), czy monitoringu w ramach rehabilitacji kardiologicznej. Często takie zestawy do zdalnego monitoringu można nabyć bez wychodzenia z domu.

Telemedycyna w kardiologii – oferty

Telemedycyna w kardiologii - oferty
Telemedycyna w kardiologii – oferty

Korzystając z wyszukiwarki Google, można znaleźć najbliższy gabinet świadczący tego typu badania stacjonarnie. Do tego zawsze przyda się konsultacja kardiologiczna. W ramach prywatnych abonamentów medycznych i ubezpieczeń zdrowotnych istnieje możliwość realizacji tego typu świadczeń z zakresu opieki — w cenie składki. Istnieją też platformy on-line do zamawiania urządzeń do domu na dłuższy okres (KardioTele, EHOmini, PocketECG, ComarchPMA, CardioVest). Tutaj pojawiają się Centra Telemonitoringu Kardiologicznego, które 24 godziny na dobę obsługują pacjentów opisując im badania, bądź udzielając konsultacji kardiologicznych na odległość. Usługi najczęściej świadczone w modelu door-to-door z wykorzystaniem firm kurierskich pozwalają zaoszczędzić czas i upraszczają proces realizacji badania. Część świadczeń z uwagi na zaawansowanie procedury zarezerwowana jest dla oddziałów kardiologicznych szpitali. Jedną z metod jest wszczepianie podskórne samodzielnych systemów monitorujących wielkości skuwki od długopisu (Reveal XT, Reveal LINQ). To niewidoczne i niewyczuwalne urządzenie jest w stanie monitorować pacjenta do 3 lat na wbudowanej baterii.

Telemedyczne Centra Monitoringu Kardiologicznego

Działające 24/7 ośrodki medyczne, w których ratownicy, pielęgniarki, lekarze kardiologii czy systemy monitorujące na podstawie sztucznej inteligencji analizują dane i zapytania pacjentów. Tego typu ośrodki zlokalizowane są w kilku największych miastach w Polsce. Specjalnie przeszkoleni operatorzy medyczni są w stanie przeprowadzać zdalne konsultacje z pacjentem przebywającym w dowolnym miejscu. Rozmowa telefoniczna, wideo-konsultacja czy czat z pracownikami to nowoczesne kanały komunikacji wykorzystywane w tego typu centrach. Dodatkowo w sytuacjach niepokojących odczytów urządzenia zareagują, informując pacjenta o potrzebie wezwania pogotowia ratunkowego, czy konsultacji z lekarzem.

Telemedycyna w kardiologii - samodzielny monitoring
Telemedycyna w kardiologii – samodzielny monitoring

Na rynku są też obecne rozwiązania wykorzystywane przez lekarzy czy pacjentów do samodzielnego monitorowania EKG z użyciem aplikacji na smartfony i prostych przystawek. Przykładem takiego urządzenia jest AliveCore z aplikacją KARDIA. Urządzenie, którego koszt oscyluje na poziomie 750 zł, pozwala na wykonanie dwu odprowadzeniowego EKG w warunkach domowych i analizę zapisu z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

O zaletach płynących z telemedycyny i potencjale drzemiącym w tego typu rozwiązaniach przeczytasz w artykule 9 korzyści z telemedycyny w Polsce – raport TGR.

Dodaj komentarz