Symptom Checker zastąpi wywiad z lekarzem?

Symptom Checker zastąpi wywiad z lekarzem?

Symptom Checker zastąpi wywiad z lekarzem?  Czy sztuczna inteligencja wesprze diagnostykę medyczną i umożliwi oszczędność czasu pacjenta i lekarza? Jak działa inteligentne wnioskowanie i jaką skuteczność mają aplikacje do samodzielnego wywiadu medycznego? Co zmieni się w jakości opieki zdrowotnej po wprowadzeniu systemów wspierających decyzje zdrowotne? Przeczytaj poniższy artykuł.

Symptom Checker zastąpi wywiad z lekarzem?

Symptom Checker zastąpi wywiad z lekarzem?
Symptom Checker zastąpi wywiad z lekarzem?

Zaczynając od podstaw, jak wygląda wizyta u lekarza? Zazwyczaj to 10-15 minutowe spotkanie, podczas którego zgłaszamy swój problem lekarzowi, ten na podstawie wiedzy stawia diagnozę i decyduje co dalej. Badanie powinno składać się z 2 części — podmiotowej (wywiad medyczny) i przedmiotowej (badania fizykalnego), gdzie lekarza osłuchuje, opukuje, ogląda i dotyka ciało pacjenta. Podczas wizyty, lekarz uzupełnia też dane w systemie medycznym placówki — coraz częściej elektronicznie, choć zdarzają się jeszcze papierowe karty historii choroby, wypisuje druki, recepta, zwolnienie, skierowanie, zaświadczenia. Czasem znajdzie się chwila na profilaktykę typu: Zalecam zdrowy tryb życia. W sumie całkiem sporo się dzieje na takiej wizycie.

Diagnoza na podstawie aktualnej wiedzy medycznej

Skąd lekarz wie, że to, co nam dolega, co nas boli, to określona jednostka chorobowa? Jak to jest, że po krótkiej rozmowie z lekarzem ten stawia diagnozę i wypisuje receptę? W relacji pacjent — lekarz, dużą rolę odgrywa zaufanie. My ufamy, że lekarz ma najlepszą wiedzę i doświadczenie, bo stosuję medycynę opartą na faktach i dowodach naukowych (EBM — Evidence Based Medicine). Lekarz wierzy, że zastosujemy się do zaleceń i będziemy sumiennie przestrzegali wytycznych zażywania lekarstw, czy zalecanego zdrowego trybu życia. Z tym bywa różnie. Lekarz, pracując na dwa, a czasem trzy etaty nie bardzo ma czas na czytanie wszystkich publikacji z obszaru badań dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa terapii. Mając 10-15 minut na wizytę, wywiad medyczny traci na ważności, bo trzeba poświecić się wysłuchaniu pacjenta, zbudowaniu relacji. Na podstawie dostępnej wiedzy postawić diagnozę, czy zalecić dalsze badania w celu wykluczenia podejrzenia jakiejś jednostki chorobowej. Po wyjściu z gabinetu zapominamy o zaleceniach, mamy inne zmartwienia na głowie. Nie widząc efektów farmakoterapii, rezygnujemy z leczenia bądź odsuwamy je w czasie. A problem pozostaje.

Każdy lekarz leczy tak samo

Każdy lekarz leczy tak samo
Każdy lekarz leczy tak samo

Nie bardzo. Dlatego na portalach typu Znany Lekarz są różne opinie o specjalistach. I tu chwila uwagi. To, że lekarz będzie miły, empatyczny i cierpliwy nie znaczy, że w 100% poprawnie zdiagnozuje pacjenta. Elementów warunkujących powrót do zdrowia jest zdecydowanie więcej niż przepisany lek, czy badanie. Choroba jest procesem — rzadko z dnia na dzień ot, tak chorujemy, to się dzieje w czasie. Tak powrót do zdrowia stanowi drogę, którą należy kroczyć, słuchając i obserwując swój organizm. Jednocześnie stosując się do zaleceń lekarza, wierząc, że zalecona terapia będzie najlepszą z dostępnych. Można tak, ale można też spróbować wesprzeć się nowoczesną technologią.

Czym jest Symptom Checker?

Ta aplikacje on-line typu Doktor Medi czy Ada Health, stworzone przez lekarzy, naukowców i inżynierów, aby zapewnić standaryzowaną, zasilaną przez Sztuczną Inteligencję ocenę stanu zdrowia w obszarze badania podmiotowego — wywiadu medycznego. Silnik tego typu aplikacji jest zasilany przez rozległą bazę najczęstszych przypadków medycznych i jednostek chorobowych. Aplikacja zbiera podstawowe dane: wiek, płeć, wagę, zdiagnozowane choroby przewlekłe, informacje o nałogach i wyjazdach zagranicznych — w celu wykluczenia chorób typowych dla konkretnych krajów świata. Po wskazaniu problemu i posiadanych objawów (ból brzucha, wysypka na nogach, zawroty głowy), aplikacja zadaje dodatkowe pytania z konkretnego, wskazanego przez nas problemu. Dzięki wsparciu Sztucznej Inteligencji analizowane odpowiedzi prowadzą nas do wirtualnej diagnozy. Która nie zastąpi rozmowy i badania lekarskiego, ale może być pomocna w ocenie czy nasz problem jest poważny i do jakiego specjalisty powinniśmy się udać.

Czy aplikacje typu Symptom Checker zastąpią lekarzy?

Czy aplikacje typu Symptom Checker zastąpią lekarzy?Symptom Checker zastąpi wywiad z lekarzem? Nie. Żadna aplikacja nie zastąpi fizycznego kontaktu z człowiekiem. Wyobraźcie sobie sytuację. Lekarza konsultanta, wysokiej klasy specjalistę, będącego na bieżąco z najnowszymi wynikami badań naukowych. Z wiedzą wręcz encyklopedyczną z obszaru nauk o zdrowiu. Ile pacjentów jest w stanie skonsultować medycznie taki lekarz w ciągu 8 – godzinnego dnia pracy? Uwzględniając 30 – minutową przerwę na obiad w ciągu dnia i 15 – minutowe sloty czasowe na zapoznanie się z dokumentacją medyczną i opinię, będzie to 30 pacjentów. W doskonałym świecie te 30 konsultacji będzie w 100% trafionych. A ile jest w stanie przebadać taka idealna aplikacja medyczno-konsultacyjna o wiedzy porównywalnej lekarzowi człowiekowi, aktualizowanej on-line o najnowsze wyniki badań, wspierana algorytmami sztucznej inteligencji? Założę 30 pacjentów w 15 minut. Tak czy inaczej, skorzystajcie z bezpłatnych aplikacji typu Symptom Checker nawet z czystej ciekawości. O tematyce Sztucznej Inteligencji w opiece medycznej mówiliśmy na warsztatach eZdrowie mazowieckie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Dodaj komentarz