Jak zabrać się do informatyzacji placówki zdrowia?

Jak zabrać się do informatyzacji placówki zdrowia? Otwierasz nową placówkę medyczną, a może chcesz wprowadzić system IT do  skostniałych struktur swojego ośrodka? W jaki sposób sprawdzić dostępność rozwiązań na rynku? Ten artykuł wskaże Ci najważniejsze kwestie.

Skąd wziąć środki, czyli finansowanie informatyzacji

Jak zabrać się do informatyzacji placówki zdrowia?

Poszukując finansowania zmiany, warto rozejrzeć się za funduszami europejskimi. Na stronie http://www.zdrowie.gov.pl/ znajdziesz informacje o projektach i wymaganiach. Zawsze warto skorzystać też z pomocy doradcy w punkcie informacji o środkach unijnych. Poradnictwo jest bezpłatne, a sam pracownik nakreśli Ci szanse i możliwości. Druga opcja to inwestycja ze środków własnych, kredytu czy pożyczki. Te ostatnie również wspierane są przez fundusze europejskie. Zerknij na ich stronę, a najlepiej umów się na BEZPŁATNĄ konsultację z doradcą.

Narzekacze – zmiana mentalności pracowników

Jak zabrać się do informatyzacji placówki zdrowia?Nie jest łatwo przekonać osoby do zmian, szczególnie kiedy wymagają one nakładu pracy i czasu. Jeśli sam jesteś menedżerem lub osobą zarządzająca — pół biedy. Gorzej jeśli do zmiany trzeba przekonać Dyrektora czy Zarząd firmy. Bardzo często blokadą przed zmianą jest przeświadczenie, że obecny stan jest wystarczający do płynnego i bezpiecznego działania placówki. Incydenty z wyciekiem danych medycznych i bezpieczeństwem pacjentów placówek ochrony zdrowia ostatnimi czasy skłaniają do pytania: czy stać mnie na płacenie kary, czy lepiej zainwestować te pieniądze w system IT?

Jak zabrać się do informatyzacji placówki zdrowia? Wybór dostawcy usługi

Zrób porównanie ofert na rynku. Każdy ze sprzedawców rozwiązań IT dla sektora zdrowia bez problemu może przygotować Ci bezpłatną ofertę na podstawie formularza badania potrzeb czy ankiety produktowej. W tego typu narzędziach zbierane są najważniejsze informację o charakterze działania ośrodka zdrowia, w którym pracujesz. Liczba stanowisk, gabinety, obszary kontaktu z pacjentem i personelem. Wycena będzie dostosowana do Twoich potrzeb i oczekiwań. Da Ci to wgląd w ofertę i rozwiązania na rynku usług IT.

Realizacja i odbiór projektu

Po wybraniu dostawcy i rozwiązania przychodzi czas na stawianie systemu, szkolenia, stabilizację procesów i odbiór projektu. Nasuwa mi się sentencja, gdzie „Nie od razu Rzym zbudowano”. Cierpliwość i współpraca po stronie dostawcy i odbiorcy usługi to niezbędne cechy poprawnej relacji biznesowej.

Jeśli macie swoje doświadczenia — zapraszam do podzielenia się opiniami.

Leave a Reply