Jakie korzyści daje e-recepta i leki przez Internet?

E-recepta i leki przez Internet – gdzie skorzystać?

E-recepta i leki przez Internet – gdzie skorzystać? Od lutego trwa pilotaż e-recepty. Bierze w nim udział 6 placówek medycznych w tym szpitali i 59 aptek ze Skierniewic, Siedlec, a także powiatu siedleckiego. Od września do miast z e-receptą dołączyć ma Krynica Górska, następnie Polnica Zdrój. Kiedy pojawią się pozostałe miasta? Sprawdź w artykule.

E-recepta dla wszystkich od 2020 roku

E-recepta i leki przez Internet - gdzie skorzystać?Po zakończeniu trwającego pilotażu system wprowadzania i realizowania e-recept będzie dostępny w całej Polsce. Projekt zakłada uruchomienie do końca 2019 roku funkcjonalności obsługi elektronicznych druków we wszystkich aptekach zarejestrowanych na terenie Polski. Od 2020 roku z e-recepta będzie jednym z obowiązujących rozwiązań. Wersja papierowa druku zostanie zachowana do końca 2025 roku. Ideą jest włączanie kolejnych lokalizacji tam, gdzie wystawia się najwięcej druków recept. Dzięki temu zabiegowi będzie możliwe uzyskanie efektu skali i znaczącego wzrostu liczby wystawionych dokumentów oraz korzystających z nich pacjentów.

Gdzie kupić leki przez Internet?

Realizacja recepty bez wychodzenia z domu z dostawą leków pod wskazany adres na dziś dzień dotyczy jedynie środków OTC (ang. over-the-counter drug). Ogólnodostępnych leków, które można kupić bez recepty. Bez ograniczeń dostaniemy również wysyłkowo pozostały apteczny asortyment, a więc suplementy diety, wyroby medyczne, kosmetyki czy środki spożywcze specjalnego przeznaczenia dietetycznego. Jest też możliwość rezerwacji leków na receptę z odbiorem osobistym w aptece. W takiej sytuacji oszczędzimy czas i pieniądze, bo leki w aptekach internetowych są tańsze niż przy bezpośrednim zakupie. Internetowe apteki (np. doz.pl) pozwalają skompletować zamówienie bez pośpiechu w dogodnym dla nas momencie i najczęściej następnego dnia po zamówieniu są dostępne do obioru w wybranym przez nas punkcie aptecznym. Niestety, na dziś dzień posiadając ważną receptę lekarską i dostarczając ją nawet do apteki, nie otrzymamy zapisanych na niej leków przesyłką kurierską czy pocztą.

E-recepta umożliwi sprzedaż wysyłkową?

E-recepta umożliwi sprzedaż wysyłkową?Prace nad tzw. receptą elektroniczną (e-receptą) trwające w Polsce nie zakładają wprowadzenia możliwości sprzedaży wysyłkowej leków dla wszystkich potrzebujących. E-recepta jest co prawda dostępna w formie elektronicznej, pacjent nie musi nosić fizycznego dokumentu, co więcej – może wykupić lekarstwa z jednej recepty w kilku różnych aptekach. Wystarczy podać swój numer PESEL i służący do weryfikacji kod bezpieczeństwa podobny do PIN-u. Nie zmienia to jednak faktu, że z gabinetu lekarskiego czy po odbyciu zdalnej konsultacji pacjent musi pójść do stacjonarnej apteki i odebrać lekarstwa. Jest natomiast światełko w tunelu. Wysyłkowa sprzedaż leków na receptę dla osób mających orzeczenie o niepełnosprawności wprowadzono do procedowanej w Sejmie nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Dzięki tej zmianie po wprowadzeniu jej w życie z ułatwienia będą mogli skorzystać pierwsi pacjenci. Pozostaje nadzieja na rozszerzenie zapisów na pozostałe grupy potrzebujących i dostęp do wszystkich leków na receptę.

Jakie korzyści daje e-recepta i leki przez Internet?

Na wprowadzeniu e-recepty i sprzedaży leków przez Internet skorzystają przede wszystkim pacjenci. Korzyści płynących z tego rozwiązania jest sporo:

  • wyeliminowanie problemu nieczytelnych recept, brak kolejnej wizyty w celu korekty recepty,
  • zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów poprzez ograniczenie pomyłki przy wadawaniu leku,
  • usprawnienie opieki nad przewlekle chorymi pacjentami, którzy nie będą musieli iść do lekarza w celu odbioru recepty — oszczędność czasu dla lekarza i pacjenta,
  • e-receptę będzie można zrealizować w kilku aptekach (zakup każdego leku w innej aptece),
  • wysyłka leków pocztą czy usługą kurierską zaoszczędzi czas, a osobom niepełnosprawnym wysiłek,
  • informacje dotyczące stosowania leków będą jasne i czytelne,
  • przypomnienie SMS o terminie realizacji recepty — uniknięcie przeterminowania recepty,
  • transparentność historii wystawionych recept dla pacjenta i personelu, zwiększenie jakość i bezpieczeństwa leczenia, lepsza koordynacja procesu leczenia.

E-recepta i leki przez Internet - gdzie skorzystać?E-recepta i leki przez Internet będą uzupełnione z czasem o e-skierowania i e-zwolnienia. Dzięki takiej palecie e-świadczeń zdrowotnych, przy wsparciu Internetowego Konta Pacjenta nie będziemy musieli czekać w kolejce do lekarza. O kolejkach w opiece zdrowotnej przeczytasz w artykule na podstawie raportu Watch Health Care. Funkcjonujące już e-konsultacje wzbogacone nowoczesnymi usługami pozwolą pacjentom na szybszy i łatwiejszy proces leczenia.

Dodaj komentarz