Domowe KTG, czyli zdalny monitoring tętna płodu

Domowe KTG. Czym jest zdalny monitoring tętna płodu?

Domowe KTG, czyli zdalny monitoring tętna płodu to rozwiązanie dla kobiet w ostatnim trymestrze ciąży. Jakie korzyści niesie zdalna opieka położnicza? Czy każdy rodzaj ciąży nadaje się pod opiekę zdalną? Jak i kiedy wykonać tego typu badanie? Przeczytaj w tym artykule.

Wspaniałe 9 miesięcy…

Wspaniałe 8 miesięcy ...
Wspaniałe 8 miesięcy …

Ciąża to stan wyjątkowy. Podczas tego procesu zachodzą liczne zmiany w ciele kobiety. Począwszy od burzy hormonów przez zmiany fizjologiczne organizmu po zauważalny od drugiego miesiąca wyraźny wzrost obwodu brzucha i zachodzące w nim niezwykłe procesy. To w brzuchu młodej mamy tworzy się nowe życie. Przed, a także w trakcie okresu ciąży kobiety starają się dbać o siebie i swoje nienarodzone dziecko. Zmiana diety i odpowiednie nawodnienie, adekwatna aktywność fizyczna, pielęgnacja skóry brzucha czy nóg i stóp dźwigających owoc miłości. To również dobry czas na przygotowania do porodu. Czytanie książek czy specjalne kursy.

Szkoła rodzenia dla Mamy i Taty

Przed zbliżającym się rozwiązaniem młodzi przyszli rodzice korzystają z możliwości zdobycia dodatkowej wiedzy i umiejętności w szkołach rodzenia. To tam poznają pary w zbliżonym stanie, wymieniają się najlepszymi wskazówkami i wiedzą z obszaru porodu, opieki, karmienia piersią i radzenia sobie w okresie połogu. Tam również dowiadują się o rozwiązaniach pozwalających na monitorowanie dobrostanu płodu.

Szkoła rodzenia dla Mamy i Taty 
Szkoła rodzenia dla Mamy i Taty

Domowe KTG, czyli zdalny monitoring tętna płodu

Typowe badanie KTG polega na rejestracji czynności serca dziecka oraz czynności skurczowej macicy podczas porodu lub bezpośrednio przed w szpitalu. Do niedawna usługę KTG wykonywano wyłącznie w placówkach medycznych. Od jakiegoś czasu tego typu badanie dzięki Domowemu KTG można wykonać samemu w zaciszu własnych czterech ścian. Każde tego typu domowe badanie przesyłane jest wykorzystaniem modułu GSM do całodobowego Centrum Zdalnej Opieki Medycznej. Tam podlega analizie i opisowi przez zespół specjalistów – ginekologów i położne. Po każdym pomiarze przekazana zostaje informacja o wyniku, a w razie niepokojących zapisów udzielana jest pomoc.

Bicia serca swojego dziecka o dowolnej porze dnia i nocy

Domowe KTG
Domowe KTG

Samo urządzeni to przenośny kardiotokograf, który dzięki zastosowaniu akustycznej metody pomiaru w nieinwazyjny sposób umożliwia rejestracje czynności akcji serca dziecka oraz skurczów macicy. Urządzenie wyposażone jest w moduł GSM, dzięki czemu bezprzewodowo transmituje badanie do Centrum Zdalnej Opieki Medycznej. Pomiary wykonywane są o określonych porach związanych z aktywnością dziecka bądź w sytuacji wystąpienia niepokojących objawów. Czas trwania pomiaru wynosi 30 minut — to czas absolutnej ciszy i odpoczynku dla mamy. Z uwagi na wysoką czułość mikrofonów dodatkowe hałasy, poruszanie się na łóżku czy nawet drżenia wywołane rozmową mogą niepotrzebnie zaburzyć wynik. Warto o tym pamiętać i zadbać o warunki wyłączając dźwięki i wibracje w telefonie, zamykając okna czy domowe zwierzęta w oddzielnym pomieszczeniu. O rozwiązaniach zdalnej opieki położniczej pisałem w ramach warsztatów eZdrowie mazowieckie. Do zapoznania, z którym zachęcam. Zachęcam też do sprawdzenia usługi domowe KTG, czyli zdalny monitoring tętna płodu, które oszczędza czas i daje możliwość monitoringu stanu zdrowia dziecka w ramach profilaktyki okołoporodowej.

Leave a Reply