Czym jest zdalna opieka senioralna?

Czym jest zdalna opieka senioralna?

Czym jest zdalna opieka senioralna? Seniorzy to osoby po 65 roku życia. Zaletą jesieni życia jest swoboda i czas wolny. Wadą choroby przewlekłe, niedostateczny poziom życia i brak wsparcia. Zmiana modelu rodziny i rozłąka z najbliższymi generuje szereg potrzeb — często bardzo podstawowych, które można zaspokoić zdalnie. Jak? Sprawdź w moim artykule.

Zdalna opieka nad seniorem, czyli co?

Czym jest zdalna opieka senioralna?
Czym jest zdalna opieka senioralna?

Czym jest zdalna opieka senioralna? Myśląc o zdalnej opiece, przychodzą nam do głowy rozwiązania z wykorzystaniem czegoś, co zadziała na odległość. W zdalnej opiece chodzi o skrócenie dystansu i przyspieszenie uzyskania świadczenia opieki, często bez wychodzenia z domu. Seniorzy najbardziej potrzebujący zdalnej opieki to często samotni, niepełnosprawni z chorobami wieku podeszłego. Cukrzyca, nadciśnienie krwionośne, choroby serca, problemy z układem kostno-stawowym to dopiero początek. Często u osób starszych dochodzi do zaników pamięci, pogorszenia nastroju, zaburzeń mowy czy utraty wzroku. Tego typu problemy są codziennością osób starszych. Utrudniają realizację podstawowych czynności dnia codziennego i generują ryzyko pogorszenia lub utraty zdrowia, czy życia. W takich momentach liczy się błyskawiczna reakcja i pomoc.

Czym jest zdalna opieka senioralna? – senior samodzielny

Samodzielny senior w środowisku domowym.
Samodzielny senior w środowisku domowym.

Mówi się, że starych drzew nie należy przesadzać. Coś w tym jest. Aktywny senior w znanym przez siebie otoczeniu umie zadbać o swoje potrzeby. Zakupy, wizyty u lekarza, spotkania z osiedlowymi rówieśnikami czy pielęgnacja sfery duchowej poprzez uczestnictwo w aktywnościach kościelnych to codzienność. Co aktywniejsi udzielają się w organizacjach pozarządowych, kołach i spotkaniach tematycznych. Im dłużej senior jest aktywny, utrzymuje kontakty towarzyskie, tym lepiej dla jego psychiki i ciała. Nic tak nie poprawia samopoczucia, jak emocjonująca dyskusja z sąsiadkami na temat ostatnich osiedlowych wydarzeń. Niestety, część z osób w wieku podeszłym — z uwagi na różnego rodzaju ograniczenia i bariery, nie korzysta z pełni życia. Problem pojawia się, kiedy dojdzie do wypadku w wyniku zasłabnięcia czy utraty przytomności. Urazy w wieku podeszłym generują szereg problemów i wyzwań nie tylko dla samego seniora, ale i dla jego najbliższych.

Czy zdalna opieka senioralna jest potrzebna?

Odpowiedź nie jest tak prosta. Nie, jeśli senior jest w pełni samodzielny, obeznany z nowymi technologiami takimi jak telefon komórkowy, komunikatywny i żyjący aktywnie w społeczności lokalnej. Dla takich osób wystarczy stały kontakt telefoniczny za rodziną, odwiedziny i zwykła pomoc. Tak, jeśli realne jest ryzyko urazu, utraty przytomności, znaczna odległość od rodziny czy niepełnosprawność ograniczająca czynności dnia codziennego. Zdalna opieka senioralna to nie tylko możliwość wezwania pomocy korzystając z „przycisków życia” – autonomicznych opasek ze wbudowanym modułem GSM do rozmów i lokalizacji właściciela. To również możliwość monitoringu upadku, rozmowy z opiekunem, przypominaniu o zażyciu lekarstw czy wizytach lekarskich. Rozwiązanie, dzięki któremu osoby niesamodzielne mogą jak najdłużej pozostać bezpieczne w ich środowisku.

Tele-Anioł na nadgarstku.

Tele-Anioł na nadgarstku.
Tele-Anioł na nadgarstku.

Nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne pozwalają na całodobowy monitoring i wsparcie seniora w miejscu jego zamieszkania, ale nie tylko. To również możliwość wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia, czy bezpieczeństwa. Wsparcie w postaci usług opiekuńczych oraz zorganizowanej sąsiedzkiej pomocy w środowisku lokalnym. Przykładem tego typu projektów jest małopolski projekt opieki dla 10 000 niesamodzielnych mieszkańców województwa TELE-ANIOŁ. Podopieczni w projekcie wyposażani są opaski z wbudowanym telefonem umożliwiającym nawiązanie połączenia z Centrum Teleopieki i zdefiniowanymi numerami telefonów. To również monitoring snu i aktywności, monitoring upadku, odpięcia opaski z nadgarstka czy komunikatów głosowych przypominających o ważnych sprawach. Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. O szczegółach możecie przeczytać na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Tematykę zdalnej opieki nad seniorem miałem okazję poruszać w artykule o Pacjencie Koordynowanym Telemedycznie — zachęcam do zapoznania się z wpisem.

 

Leave a Reply